Zamek chęciński

dziwiszow.pl

Zamek chęciński

Jeden z najwspanialszych zabytków jaki znajduje się na terenie Polski. Stanowi on nietuzinkową atrakcję turystyczną. Istnieje od dawien dawna i przyciąga zwolenników zwiedzania starych ruin. O czym mowa? O zamku w Chęcinach.
Jest to zabytek warty obejrzeniahttps://meteor-recykling.pl/ mimo, iż na chwilę obecną stanowi miejsce turystyczne będące przede wszystkim ruinami, pozostałościami po dawnym dworze. Mimo wszystko zachęca i jest punktem na mapie, który należy uwzględnić podczas zwiedzania tej części naszego malowniczego kraju. Z historią zamku chęcińskiego wiąże się bardzo rozległa kwestia związana przede wszystkim z losami Władysława Jagiełły. To tam właśnie on niegdyś zamieszkiwał. Przez rok mieszkała tam także jego czwarta małżonka, którą była Zofia Holszańska.

Powodem, dla którego władca wraz ze swą rodziną postanowił przenieść się na zamek chęciński wiązała się z mającą wówczas miejsce zarazą morową. To przez nią chciał się odgrodzić od społeczeństwa, tym bardziej że właśnie w tym czasie mniej więcej jego żona Zofia urodziła mu synka stanowiącego jego następcę. Jako że zaraza zbierała śmiertelne żniwa, nie chciał ryzykować. Zrezygnował także z wyjazdów po rejonowych miastach czy wsiach, pozostając na stałe zabunkrowany w zamku chęcińskim. Z kolei niewiele później dawny dwór gościł Kazimierza Wielkiego i jego małżonkę Adelajdę, któraobrazów olejnych w sprzedaży nie miała prawa opuszczania murów zamku. Przez dwa lata księżna żyła w Chęcinach osobno, w zasadzie była to kara za to, że kobieta była bezpłodna i nie dała Kazimierzowi Wielkiemu potomka, mogącego być następcą jego tronu i spadkobiercą wszystkich majętności.
Autor: http://www.akademiaprawajazdy.pl